Klíma telepítése egy forró nyár előtt – Mikor és hogyan érdemes belevágni?


Ahogy a tavaszi napok egyre melegebbé válnak, sokan már előre félnek a nyár perzselő hőhullámaitól. A hazai klímaviszonyok évről évre forróbb nyarakat hoznak, ezért egyre több család dönt úgy, hogy még időben belevág a légkondicionáló beszerelésébe. De vajon mikor érdemes klímát telepíteni? Milyen típus felel meg legjobban egy adott háztartásnak? És mire kell figyelni a kivitelezés során?

Miért előnyös tavasszal klímát szereltetni?

A legnagyobb előny: elkerülhető a szezonális roham. Nyár derekán a szerelők már hetekre előre be vannak táblázva, ráadásul a sürgősségi munkák miatt akár drágábbak is lehetnek. Tavasszal viszont még gyorsabban, nyugodtabban és gyakran kedvezőbb áron elérhető a telepítés. Ráadásul, ha a klímaberendezés fűtésre is képes – márpedig a modern inverteres típusok nagy része igen – akkor nemcsak a nyári hőséget enyhíti, de hűvösebb tavaszi vagy őszi napokon is kényelmes meleget biztosít.

Milyen klímát válasszunk?

A választás elsősorban a helyiség méretétől, elrendezésétől és a használati igényektől függ. Egy kisebb nappaliba vagy hálószobába már egy 2,5–3,5 kW teljesítményű split klíma is bőven elegendő. Ha több szoba klimatizálása a cél, érdemes lehet multisplit rendszerben gondolkodni, amelynél egyetlen kültéri egységhez több beltéri egység kapcsolódik. Energiahatékonyság szempontjából az A++ vagy A+++ besorolású készülékek javasoltak, hiszen ezek hosszú távon jelentősen csökkentik az áramfogyasztást. Szintén fontos szempont a zajszint – különösen, ha a készülék a hálószobába kerül –, valamint az okosvezérlés lehetősége: sok klíma ma már wifin keresztül is irányítható mobiltelefonról.

Mire kell figyelni a telepítés során?

A klíma helyének kiválasztása kulcskérdés. A beltéri egységet célszerű úgy elhelyezni, hogy a levegő áramlása ne közvetlenül az emberekre irányuljon, mégis egyenletesen hűtse a helyiséget. A kültéri egységnek szabad szellőzést biztosító, árnyékos helyre van szüksége, távol a túlzott hőforrásoktól. Fontos a megfelelő elektromos betáplálás is: egy külön áramkörön, biztosítékkal ellátva kell csatlakozni a ház elektromos rendszeréhez. A villanyszerelést minden esetben szakembernek kell végeznie – a nem megfelelő bekötés nemcsak garanciavesztéshez, de tűzveszélyhez is vezethet. Továbbá a telepítéshez – különösen társasházban – gyakran szükség van engedélyre, illetve a homlokzati egység felszereléséhez tulajdonosi hozzájárulásra is.

Ne feledkezzünk meg a karbantartásról sem!

Egy jól beépített klíma is csak akkor működik biztonságosan és hatékonyan, ha rendszeresen karbantartják. Évente legalább egyszer – szezon előtt – célszerű szakemberrel kitisztíttatni a hőcserélőt és a szűrőket, valamint átvizsgálni a villamos csatlakozásokat. Ez nemcsak a gép élettartamát hosszabbítja meg, de segít megelőzni a penész és a baktériumok elszaporodását is.


Összefoglalva

A klíma telepítése nem csupán kényelmi kérdés, hanem hosszú távú befektetés is egy komfortosabb, egészségesebb otthon érdekében. Tavasszal érdemes belevágni, így nyáron már élvezhető a kellemes hőmérséklet és a hűvös levegő anélkül, hogy órákat kellene izzadni a ventilátor előtt. Ha valaki most fontolgatja a légkondicionáló beszerzését, érdemes mihamarabb lépni – mielőtt a kánikula és a szerelői naptár egyszerre telik be.